طلا برای دومین بار در یک هفته در واکنش به تاثیر احتمالی تغییرات فدرال رزرو بر محرک و افزایش نرخ ، بیش از دو درصد افت داشت.

بر اساس گزارش اقتصادنیوز، قیمت طلا روز پنجشنبه به زیر ۱۷۵۰ دلار سقوط کرد ، این در حالی است که بازده اوراق قرضه آمریکا پس از آنکه فدرال رزرو اعلام کرد به احتمال زیاد تا اواسط سال ۲۰۲۲ حمایت اقتصادی ناشی از بیماری همه گیر را متوقف می کند و از اواخر سال افزایش نرخ بهره را آغاز می کند ، افزایش یافت.

فعال ترین قرارداد آتی طلای آمریکا ، دسامبر(دی) ، پس از کاهش ۲۹ دلار یا ۱٫۶ درصد کمترین قیمت ۱۷۴۵٫۹۵ دلار رسید و به ۱۷۴۹٫۸۰ دلار در هر اونس ثبات پیدا کرد.

این دومین بار در یک هفته بود که طلا در واکنش به تاثیر احتمالی تغییرات فدرال رزرو بر محرک و افزایش نرخ بهره ، حدود ۲ درصد یا بیشتر افت داشت.

طلای دسامبر روز چهارشنبه تا هزار و ۷۸۸ دلار و ۲۵ سنت معامله شد تا اینکه بانک مرکزی برنامه زمان بندی خود برای پایان خرید ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق قرضه و افزایش نرخ از صفر فعلی به ۰٫۲۵ درصد را اعلام کرد.

کریگ ارلام ، تحلیلگر پلتفرم معاملات آنلاین OANDA ، می گوید: « این چند روز برای طلا خوب نبوده است ، زیرا برنامه های فدرال رزرو برای کاهش خرید اوراق و شاید افزایش نرخ بهره در سال آینده با افزایش قیمت فلز زرد مطابقت ندارد.»

او اعلام کرد طلا پس از نشست فدرال رزرو بسیار خوب عمل کرد ، اما به سرعت در حدود ۱۷۸۰ دلار – حمایت قبلی آن – شکست خورد و یک بار دیگر سقوط کرد. چشم انداز کوتاه مدت چندان خوب نیست ، آزمایش های بعدی حدود ۱۷۴۰ دلار و ۱۷۰۰ دلار است.»

طلا به ویژه پس از آنکه بازده اوراق بهادار ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا برای اولین بار از ماه جولای(تیر) به بالای ۱٫۴ درصد رسید ، تحت فشار قرار گرفت. این بازدهی نشان دهنده انتظارات بازار در مورد تورم واقعی و سرعت واکنش سریع فدرال رزرو در برابر فشارها است.

جی پاول ، رئیس فدرال رزرو در پایان جلسه سیاست های ماهانه بانک مرکزی در روز چهارشنبه این جمله را تکرار کرد که تورم به دلیل افزایش هزینه های انجام تجارت در یک اقتصاد محدود شده از همه گیری ، بیش از هدف فدرال رزرو در سالانه ۲ درصد خواهد بود.

بازار به طور مداوم نشان می دهد که اعتقاد چندانی به فدرال رزرو برای مهار تورم ندارد و همین حس بازده اوراق قرضه را از اواخر سال ۲۰۲۰ به بالاترین سطح چندساله رساند. طلا ، دارایی بدون بازدهی که به عنوان پناهگاه امن نامگذاری شده است ، قربانی اصلی افزایش عملکرد بوده است.