پس از سقوط قیمت طلا در هفته گذشته ما در این هفته نیز شاهد کاهش قابل توجه قیمت این فلز گرانبها هستیم. 

همراه با افزایش بازده ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده و همچنین تقویت شاخص دلار از ابتدای این هفته قیمت طلا در روز گذشته شقوط نسبتا شدیدی را شاهد بود.

هم اکنون هر اونس طلای جهانی در عدد ۱۷۳۹ دلار در حال معامله است و ۱۱ دلار کاهش را در روز نشان می دهد. نقره نیز همانند طلا سقوط شدیدی را تجربه کرده و به ۲۲٫۱۹ دلار به ازای هر اونس رسیده است. 

علاوه بر بازار طلا، بازار سهام نیز در روز گذشته با افت اندکی و مواجه شد و شاخص های آن از خود رشد منفی نشان دادند که می توان آن را نیز به افزایش بازده اوراق قرضه نسبت داد.

بازدهی ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا در حال حاضر ۱٫۵۲۹ درصد و بالاترین حد در سه ماه گذشته است. بانک های مرکزی بزرگ جهان در حال آماده سازی برای پایان دادن به سیاست های مالی آسان گیرانه خود در سال های گذشته هستند که در کاهش قیمت طلا و افزایش ارزش بازده خزانه داری آمریکا تاثیر داشته است.

در کنار این موارد کشور های اروپایی و چین با کمبود شدید انرژی مواجه شده اند که به نظر می رسد به این زودی برطرف نشده و این موضوع باعث افزایش پیدا کردن قیمت نفت خام به بشکه ای ۷۶٫۲۵ شده است. همچنین گاز طبیعی نیز به بالا ترین قیمت طی هفت سال گذشته رسیده است 

از نظر فنی روند نزولی در معاملات کوتاه مدت طلا حاکم است. حمایت اصلی قیمت طلا سطح ۱۷۰۰ دلار می باشد که طلا برای رسیدن به ان باید به زیر سطوح حمایتی ۱۷۳۱ و ۱۷۲۵ دلار سقوط کند. 

از ظرف دیگر طلا برای انکه بتواند روند خود را صعودی کند باید ابتدا از مقاومت ۱۷۵۰ دلار عبور کند. مقاومت بعدی پیش روی طلا نقطه ی ۱۷۶۰ دلاری خواهد بود و ۱۷۸۸ دلار سقف مقاومت طلا به شمار می رود.