بورس،سرمایه گذاری،دیجی گلد

رکورد شکنی بورس تهران با افزایش ۱۳۱۸ واحدی شاخص کل

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران که از هفته جاری در مسیر رشد قرار گرفته و روز گذشته رکوردی از خود به جا گذاشت، امروز هم با رشد ۱۳۱۸ واحد به رقم بی‌سابقه ۴۴۰ هزار و ۱۹۹ واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم‌وزن ۴۳۹ واحد کاهش یافته و به رقم ۱۴۵ هزار و ۴۹ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۱۶۰۰ تریلیون تومان رسید.

به گفته کارشناسان، دلیل عمده رکوردشکنی شاخص بورس  جذب نقدینگی سرگردان در بورس تهران است که نقدینگی موجود جامعه و سرمایه‌های اندک مردم امکان حضور در بازار ملک‌، آپارتمان، سکه، ارز و دلار را ندارد و به سمت بازار بورس سرازیر شده است و این مطلب را باید به فال نیک گرفت، زیرا سرمایه‌ها به جای سفته بازی به سمت تولید سوق می‌یابد.

مدیران شرکت‌های بورسی هم به گفته هامونی مدیرعامل فرابورس باید از این فرصت استفاده کرده و در جهت افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی اقدام کنند همچنین اجرای طرح‌های توسعه‌ای را در دستور کار قرار دهند و از تامین مالی از مجاری بورس برای تامین سرمایه در گردش شرکت‌های خود نهایت استفاده را بنمایند.

همچنین حرکت نقدینگی به سمت بورس از افزایش و تراکم تقاضا در بخش زمین و املاک و جلوگیری از تغییر کاربری مؤثر است و امیدواریم با تأمین سرمایه از بازار بورس شرکت‌های بورسی که عمدتاً جزء شرکت‌های زیربنایی مانند فلزات اساسی،‌خودرویی‌ها، بانک‌ها، پتروشیمی، پالایشی ، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های مهم کشور هستند، با تأمین سرمایه به اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود بپردازند./فارس