بورس- سرمایه گذاری

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار بورس اوراق بهادار تهران این روزهای در مدار تعادل و رشد قرار گرفته و به نظر می‌رسد سرمایه‌های سرگردان مردم در غیاب رونق بازارهای رقیب مانند مسکن، طلا و ارز روانه بازار سرمایه شده تا بلکه بتواند هم گره‌ای از مشکلات تولید کشور و شرکت‌های بورسی را بگشاید و هم از این رهگذر سودی عاید سرمایه‌گذاران در این بازار کند.

امروز شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات با افزایش ۱۵۸۶ واحد به رقم ۳۱۱ هزار و ۲۳۰ واحد رسید. شاخص کل با معیار هموزن ۵۰۷ واحد رشد کرده و به رقم ۹۲ هزار و ۸۸۱ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از یک میلیون و ۱۳۵ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس بیش از ۲٫۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۹۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۵۶۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۴۲۵ واحد رشد کرده و به رقم ۸۳ هزار و ۳۷۸ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هموزن ۳۳۹ واحد افزایش یافته و به رقم ۶۲ هزار و ۹۲ واحد رسید.

شاخص آزاد شناور ۲ هزار و ۷ واحد رشد کرده و به رقم ۳۶۴ هزار و ۹۶ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با افزایش ۱۳۹۴ واحد به رقم ۲۲۳ هزار و ۹۰۴ واحد رسید.

شاخص بازار دوم بورس ۲۱۴۲ واحد رشد کرده و به رقم ۶۴۳ هزار و ۲۶۱ واحد رسید. امروز نمادهای مپنا، ملی مس، بانک ملت، صنعتی و معدنی چادرملو، پتروشیمی نوری، در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند و نمادهای خدمات انفورماتیک و مدیریت سرمایه‌گذاری امید در کاهش شاخص بورس مؤثر بوده‌اند.

امروز نمادهای پربیننده مربوط به بانک تجارت، به قیمت هر سهم ۴۴۳ ریال، بانک ملت ۵۷۷۵ ریال، بانک اقتصاد نوین ۲۹۸۵ ریال و نمادهای ماشین‌سازی اراک، سایپا، ایران‌خودرو، پالایش نفت اصفهان بوده‌اند.یعنی معامله‌گران بورس بیشتر به صنایع خودرویی و صنعت بانکداری در بورس توجه داشته‌اند البته به پالایشگاه‌ها نیز بی‌توجه نبوده‌اند.

به گزارش فارس، در پایان معاملات امروز در فرابورس ایران شاخص کل ۱۶ واحد رشد کرده و به رقم ۴ هزار و ۶۱ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۲۳۳ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران فرابورس بیش از ۱٫۶ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۹۶ هزار معامله و به ارزش ۱۰۳۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای توسعه مولد نیروگاهی برق  جهرم، تولید نیروی برق دماوند، زاگرس، مدیریت انرژی امید تابان نور در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند و نمادهای پتروشیمی مارون، نفت ایرانول و ذوب‌آهن در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

امروز نمادهای پربیننده مربوط به ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، توسعه و عمران استان کرمان، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، بانک دی، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و جنرال مکانیک بوده‌اند.

در جریان معاملات امروز بورس برخی از نمادهای بورسی با پیام ناظر متوقف شده، برخی بازگشایی و تعدادی نیز مشمول وقفه در معاملات و تعدادی نیز شامل حراج شدند.

توقف نماد حمل و نقل توکا، وقفه معاملاتی نماد شرکت سالمین، ادامه توقف نماد سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی، توقف نماد پروپیلن جم، صنعتی جام‌دارو، توقف نماد سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی، وقفه معاملاتی در نماد سیمان اصفهان با پیام ناظر روی داد.

همچنین بازگشایی نماد معاملاتی قند مرودشت، بازگشایی نماد گروه مپنا و صنایع کرمان، صورت گرفت، وقفه معاملاتی نماد الکتریکی خودروی شرق، وقفه معاملاتی نماد لیزینگ ایرانیان روی داد./فارس